Přístupnost webu

Použitelnost webových stránek

Často neřešené téma při výrobě webových stránek je jejich praktická použitelnost.  nejedná se jen o programátorskou část, čistý kód, typy písma a dodržení stylu. 
Hlavně jde o použitelnost webových stránek na různých mobilních zařízeních i při pomalém připojení k internetu, například pokud je špatný signál nebo při jízdě autem.
 Použitelnost webu se týká i struktury návštěvníků webu. Dnes přichází  na web převážná většina klientů z mobilních zařízení – tabletů, pc a telefonů, existuje mnoho provozovaných zařízení, kde každé má jiný operační systém, jiné rozlišení obrazovky a jiný typ prohlížeče. Webová stránka by měla být čitelná VŽDY. Proto je třeba web doladit tak, aby pracoval správně a pokud možno na každém zařízení.      

Responzivní web

Pojem Responzivní web znamená, že server, potažmo stránky, automaticky poznají, že jsou otevřeny v internetovém prohlížeči mobilu (typický podle rozlišení obrazovky a někdy operačního systému) a přizpůsobí se velikosti této LCD obrazovky. Blokové prvky, ať textové či obrazové, se na  stránkách seřadí automaticky pod sebe.  Na dotek se rozbalí a zobrazí položky v menu. Na takových stránkách se lze snadno pohybovat pouze posunem nahoru a dolů a není třeba stránky jakkoli posunovat, zvětšovat nebo zmenšovat a podobně.